Колона Сикстів – забута пам’ятка середньовічного Львова

27 січень 2015 - In Lviv
Колона Сикстів – забута пам’ятка середньовічного Львова

Як стверджують дослідники, до середини XX ст. цей кам’яний стовп з рельєфами й написами можна було вважати найдавнішою збереженою пам’яткою подібного роду у Львові.

Жахлива пожежа 1527 року знищує львівське середмістя, яке довгі десятиліття оговтувалось від трагедії. Водночас подія послугувала поштовхом до розбудови передмість, зокрема західного, у напрямку Сокільницької дороги.

Спорудження колони пов’язане з львівською патриціанською родиною Сикстів.

Один із представників цієї родини, Томаш, у 1548 р. викупив міський лан, що простягався до межі Кульпаркова, і заклав там фільварок – Сикстуську колонію. Будинок цього фільварку стояв до 1873 р. поблизу сучасної вул. Каменярів. Відповідно, і лан, і дорога, що вела від міста до садиби, отримали назву “Сикстуських” (сучасна вул. Дорошенка).

Наприкінці XVI століття (орієнтовно 1580 року) Сиксти поблизу свого фільварку встановлюють колону– кам’яний стовп, що вірогідно слугував межею володінь, або пам’ятним знаком.

Грані колони були вкриті сценами Розп’яття Христа і латинськими написами. На колоні стояв куб у вигляді каплички, також із гранями і зображеннями: Ісуса на хресті, зі стоячими під хрестом Богородицею та Апостолом Йоаном, а в арочній ніші – постать святого у чернечій сутані з розп’яттям у руках. Найвірогідніше – це зображення Св. Франциска Асизького.

Верхівку стовпа Сикстів увінчував хрест.

За припущенням, саме від цього хреста і отримала назву найдавніша вулиця дільниці Новий Світ: Штандівська – Хрестова – Потоцького – Зігфрідштрассе – Пушкіна – Ген. Чупринки, яка починалася навпроти нього.

У 1600 році, поблизу колони, коштом шляхтянки Анни Пстроконської була споруджена капличка для домініканок, що стала основою костелу Св. Марії Магдалини.

Ймовірно на поч. XVIII, на наріжнику паркану, що огороджував каплицю, поблизу входу до саду, з’являється барокова скульптура святого Яна Непомука.

Час не пошкодував пам’ятки – пошкоджені 1939 року верхівка у вигляді каплички і хрест, сусідня фігура св. Непомука, остаточно зникають у радянський час, написи було затерто цементним розчином…

На завершення наведу рядки з праці польського дослідника Е. Моняка, про костел Марії Магдалени і його околиці, написані ще у 1927 році:

” … у пізніші часи домініканці прибудували (до стовпа авт.) з лівого боку граничний мур, що оточує сад плебанії, а з правого, між ним та будинком плебанії, збудовано браму, що провадить до саду. Так утворився закуток, що служив для скидання сміття та піску, а через те, що його закривають гілки дерев, цей пам’ятник втратив свій вигляд і залишився незауваженим та занедбаним. Шкода, що цю стародавню пам’ятку з 1580 р. так скривджено.”

Схожі статті:

КультураСьогодні у Львові стартує фестиваль «Велика коляда»

ЕкономікаУ Львові оплата за дитячі садки зросте на 70%

ТранспортЕкстренне гальмування автобуса у Львові - троє пасажирів у лікарні

ПолітикаУ Львові пікетували російське консульство

КриміналУ Львові п’яний працівник карного розшуку вчинив аварію

Рейтинг: 0 Голосів: 0 1113 переглядів
Loading...
Коментарі (0)