Львів вшанував пам’ять розстріляних професорів

Сьогодні, 4 липня, у Львові вшанували пам’ять понад 40 професорів, їхніх дітей, дружин та друзів, які 85 років тому були без суду та слідства розстріляні нацистською окупаційною владою. Трагедія сталася 4 та 5 липня 1941 року. На Вулецьких пагорбах, де розташований пам’ятник жертвам, відбулося покладання квітів та спільна екуменічна поминальна молитва.

Участь у заходах взяли представники міської влади Львова, зокрема перший заступник міського голови Андрій Москаленко, а також делегація Республіки Польща, керівники львівських і польських вишів, академічна спільнота, духовенство різних конфесій та небайдужі львів’яни і поляки. Ця подія нагадує про жорстокість нацистського режиму, який заарештував науковців у ніч з 3 на 4 липня 1941 року.

Історичні дані свідчать, що після заняття Львова частинами вермахту 30 червня 1941 року, вже на початку липня до міста прибули спецгрупи СС. Під орудою бригаденфюрера СС Е. Шонґарта вони здійснили арешти та розстріли, що забрали життя понад 40 професорів львівських вищих навчальних закладів. Серед жертв нацистів були відомі науковці, зокрема викладачі Львівської політехніки: К. Бартель, К. Вайгель, А. Ломницький, Броніслав і Зигмунд Лоншан де Бер’є, С. Пілят, В. Круковський, В. Стозек та інші.

Пам’ятник на честь відомих львівських вчених, розстріляних німецькими нацистами, було відкрито 3 липня 2011 року. Спільний польсько-український проєкт скульптора Олександра Сьліви та архітекторів Олега Трофименка і Дмитра Сорокевича являє собою арку з 10 каменів, що символізують 10 Божих заповідей. П’ята заповідь – «Не убий!» – зображена порушеною, наче збитою, що символізує загрозу руйнування цілісності світу при порушенні заповідей. Монумент знаходиться на Вулецьких пагорбах у Парку студентів Національного університету «Львівська політехніка».